Rôzne obdobia nášho života so sebou prinášajú rôzne výzvy. Jedno však majú spoločné – bez ohľadu na vek potrebujeme mať v tele oporu, na ktorú sa môžeme bezpečne spoľahnúť. Či už máme čerstvých 20, 35 alebo ľahko po 50, naše zdravotné problémy môžu mať rovnaký pôvod.
Ak sa spoznávate v niektorej z nasledujúcich situácií, zbystrite:
Trápi vás bolestivá menštruácia a bez ružovej tabletky sa každý mesiac nezaobídete?
Ste žena v najlepších rokoch, veľa športujete, snažíte sa žiť podľa zásad zdravého životného štýlu, máte skvelého partnera – ale stále sa vám nedarí otehotnieť?
Ste aktívna mamička, ale od pôrodu sa bojíte úprimne zasmiať a na trampolínu s deťmi sa po skúsenostiach s nechceným únikom moču už radšej neodvažujete?
Často vás bolí hlava alebo kríže? Cítite sa skleslo, unavene, stratili ste životný elán a sex s partnerom vás už nebaví?
Spoločným menovateľom týchto trápení môže byť panvové dno – hlboko ukrytá, ale veľmi dôležitá štruktúra v našom tele, o ktorej existencii možno ani netušíme. A to napriek tomu, že zásadne ovplyvňuje náš každodenný život.
Aby panvové dno plnilo svoju základnú funkciu, musí byť pružné. Pružnosť však môže stratiť počas náročnejších životných období, keď je nadmerne namáhané. Na jeho správne fungovanie môže mať vplyv napríklad:
tehotenstvo, pôrod, hormonálne zmeny v súvislosti s užívaním antikoncepcie alebo menopauzou,
nezdravý životný štýl, nadváha, nedostatok pohybu aj nadmerná fyzická záťaž, stres či nevhodná obuv.
Aké problémy môže nesprávne fungujúce panvové dno spôsobiť?
Keď svaly panvového dna prídu o svoju pružnosť, prejaví sa to ich ochabnutím alebo naopak napätím. Ani jeden z týchto extrémov neveští nič dobré.
Zvýšené napätie panvového dna vedie k bolestivej menštruácii, zhoršenej kvalite milostného zážitku, neschopnosti otehotnieť aj komplikovanému pôrodu s výrazným poranením mäkkých tkanív.
V opačnom prípade, keď sú svaly panvového dna ochabnuté, nás môže trápiť inkontinencia moču, diastáza, pruh v oblasti slabín, pupka či bránice a mnoho ďalších ťažkostí.
Ani stiahnuté, ani ochabnuté – čo je teda ideál?
Vďaka súčasným vedeckým poznatkom a odporúčaniam fyzioterapeutov vieme, že by sme mali panvové dno tzv. harmonizovať, venovať sa rovnako aktivácii – spevňovaniu ochabnutých partií, ako aj relaxácii – uvoľňovaniu spazmov. Poznáme mnoho metód a návodov na tréning panvového dna, ale bežným problémom začiatočníčok býva panvové dno vôbec nájsť a pochopiť, ako funguje.
Uvedomiť si, ktoré štruktúry panvy zapojiť, ako ich vedome aktivovať a relaxovať pomocou dýchania, je mimoriadne dôležité. Podporujme svoje ženské zdravie a venujme panvovému dnu extra starostlivosť a pozornosť – len tak pre nás môže byť nevyčerpateľným zdrojom energie, stabilnou a spoľahlivou oporou v každom období nášho života.