Táto sekcia momentálne neobsahuje žiadny obsah. Pridajte obsah do tejto sekcie pomocou bočného panela.

Add your deal, information or promotional text

Objavte panvové dno – skrytý poklad v našom tele

  • 2 min prečítané

Často ho prehliadame, alebo o jeho existencii možno vôbec nevieme. A pritom máloktorá časť tela ovplyvňuje kvalitu nášho života tak, ako panvové dno – od správneho držania tela, cez našu sexualitu, problémy s bolestivou menštruáciou a ovuláciou, až po celkové psychické naladenie, elán a vitalitu.

Ako funguje panvové dno v našom tele?

Svojím tvarom pripomína oporný kríž, čím naznačuje jednu zo svojich hlavných funkcií – je oporou pre mnohé dôležité orgány. Udržiava ich v optimálnej polohe a podporuje cirkuláciu krvi. Ak telom prúdi zdravá krv a lymfa, prúdi ním aj naša životná energia.

Kde je pružnosť, tam je prúdenie, aktivita a život.

Aby panvové dno mohlo prispievať k nášmu celkovému zdraviu, musí byť v dobrej kondícii. Počas nášho života by malo zostať pružné. Iba tak sa môže prispôsobiť každodenným požiadavkám, ktoré naň kladieme naším životným štýlom.

Čo sa stane, ak oň nebudeme dbať?

Tehotenstvo a pôrod, hormonálne zmeny, menopauza, ale aj zvýšená psychická záťaž, stres, nedostatok pohybu alebo nevhodná obuv… to všetko sú situácie a životné fázy, kedy je panvové dno namáhané viac než zvyčajne. V dôsledku týchto zmien môže prísť o niektorú zo svojich funkcií.

Narušenie rovnováhy napätia panvového dna sa negatívne prejaví na našej vitalite a radosti zo života.

Ak panvové dno stratí pružnosť a je príliš uvoľnené, môžeme mať problémy s únikom moču. Ak je naopak dlhodobo stiahnuté, doslova „v kŕči“, môže to viesť k bolestiam rôznych častí tela, zápche, kŕčovým žilám, neplodnosti či psychickým problémom.

Existuje riešenie?

Dobrá správa je, že to nie je nevratná zmena. Správnu funkciu svalov panvového dna môžeme obnoviť pravidelným cvičením. Toto cvičenie je navrhnuté tak, aby sa rovnocenne venovalo aktivácii (zpevňovaniu ochabnutých svalov) a relaxácii (uvoľňovaniu napätia). Panvové dno sa tým harmonizuje, jeho prirodzené funkcie sa postupne obnovujú a svalom sa vracia schopnosť stiahnuť sa aj uvoľniť v súlade s našimi potrebami.

S čím môže trénovanie svalov panvového dna pomôcť?

  • s regeneračnými procesmi po pôrode,
  • so stabilitou a pohyblivosťou chrbtice a bedrových kĺbov,
  • zlepšuje polohu panvových orgánov, čím napomáha ich prirodzenej funkcii,
  • so zlepšením kvality sexuálnych zážitkov,
  • a tiež s celkovým psychickým naladením.

Ak by ste mali k svojim každodenným rituálom pre zdravie pridať len jeden jediný, ktorý bude mať vplyv na vaše zdravie a životnú energiu, určite to bude starostlivosť o panvové dno. Venujte mu pozornosť a vnímajte pozitívne zmeny, ktoré vám pravidelné cvičenie prinesie.

Search