Meranie balónika je skôr orientačné, nejde o výkon. Cieľom cvičenia nie je dosiahnutie konkrétneho obvodu, preto vždy cvičte iba po svoje pocitové maximum.
Tréning s Aniballom nesmie bolieť. Nie je nutné zväčšovať veľkosť balónika za každú cenu. Je úplne v poriadku, ak v priebehu niekoľkých dní dosahujete rovnakého výsledku. S blížiacim sa termínom pôrodu sa vďaka zvýšenej hormonálnej aktivite hrádza uvoľňuje postupne.
Z klinických dát vyplýva, že pre efektívnu prevenciu pôrodného poranenia hrádze je postačujúce dosiahnuť obvod balónika 25cm (cca 10 stlačení). Tento obvod odporúčame neprekračovať, aby neprišlo k poraneniu.
Začať s cvičením môžete najskôr od ukončeného 36. týždňa tehotenstva, stačí 15 min. denne. Môžete ale cvičiť aj dlhšie, obmedzením sú iba nepríjemné pocity alebo bolesti pri cvičení.
Určite. Aj dva týždne môžu mať veľký vplyv. Obzvlášť ak budete cvičiť každý deň.
Nástrih hrádze (epiziotómia) je chirurgický zákrok v oblasti perinea – hrádze (oblasť medzi pošvou a konečníkom) vykonávaný výlučne v druhej dobe pôrodnej. Jeho zmyslom je zväčšenie pošvového otvoru a ochrana ženy pred spontánnym natrhnutím v oblasti perinea. Bohužiaľ býva spojený s radom nepríjemných komplikácií a negatívnych následkov, väčšinou na celý život. Ide často o zlé hojenie a neskoršie následky týkajúce sa bolesti pri vyprázdňovaní, obmedzený milostný život, nutnosť plastickej operácie hrádze, inkontinencia v neskoršom veku a ďalšie, mnohokrát zdanlivo nesúvisiace veci (napr. bolesti hlavy či psychické ťažkosti). Preto je dôležité poraneniu (nastrihnutiu i natrhnutiu) hrádze predchádzať.
Nie, Aniball nemôže prasknúť. Balónik je prísne testovaný pod európskymi direktívami o zdravotníckych prostriedkoch.
Aniball je vyrobený z bezpečného, biokompatibilného silikónu tej najvyššej kvality pochádzajúceho z Nemecka. Silikón je veľmi silný a ani raz počas testov sa nepoškodil. Balónik bol testovaný v extrémnych podmienkach – napríklad test pevnosti 5-ročného balóniku alebo test balóniku uskladneného 14 dní pri teplote 140 °C.
Pri týchto testoch bol Aniball nafukovaný na rozmery mnohonásobne presahujúce veľkosť potrebnú pre cvičenie. Ani raz sa nepoškodil. Pri extrémne veľkých rozmeroch sa balónik jednoducho zosunul z redukcie bez akéhokoľvek poškodenia.
pri cvičení je dôležité používať iba lubrikanty na vodnej báze a pred každým použitím balónik skontrolovať. Nepoužívajte lubrikanty obsahujúce oleje a parfémy – môžu poškodiť silikónový povrch.
Nie, nemôže. Táto mylná informácia bohužiaľ často vedie k rezignácii na cvičenie. Pošva je tvorená elastickým tkanivom, nie je možné ju „vyťahať“. Aniball nie je dilatačnou pomôckou.
Účelom cvičenia nie je ovplyvňovať pošvu, ale svaly panvového dna v rámci prevencie ich poranení v priebehu pôrodu. Čo má dlhodobý vplyv na svaly panvového dna okrem genetických faktorov je i konštitúcia a fyzická kondícia ženy, spôsob pôrodu, veľkosť plodu – a to omnoho viac ako krátkodobé používanie takýchto pomôcok.
Pokiaľ žena dodržuje pokyny uvedené v návode a cvičí s rešpektom k vlastnému telu, môže jej používanie balónika naopak pomôcť v prevencii narušenia integrity panvového dna a poranenia hrádze. Zdravé tkanivo sa vplyvom hormónov pri pôrode bez problémov jednorazovo roztiahne a následne vráti do pôvodného stavu.
Cvičenie s balónikom nevyvoláva pôrod. Procesy vyvolania pôrodu fungujú na úplne odlišných princípoch.
Nie. K odtoku plodovej vody môže dôjsť kedykoľvek z rôznych dôvodov – napríklad infekcia. Je však preukázané, že cvičenie s balónikom pri zdravom tehotenstve odtok plodovej vody nespôsobuje.
V čase, keď sa začína s používaním Aniballu, už krčok maternice pomaly dozrieva, mäkne a pripravuje sa na pôrod. V tejto dobe je veľmi prekrvený, krehký, stačí ľahký dotyk a môže sa objaviť slabé krvácanie či špinenie. Ak sa toto objaví po cvičení s Aniballom (rovnako tak ako po lekárskom vyšetrení) a ak špinenie po cvičení hneď ustane, môžete ďalší deň v používaní Aniballu pokračovať.
Pokiaľ dôjde vplyvom nedodržania pokynov manuálu a nešetrným zaobchádzaním s balónikom k drobnému poraneniu pôrodných ciest, odporúčame nácvik aspoň na 4-5 dní úplne prerušiť a potom postupovať opatrne (presne podľa inštrukcií v návode) a predovšetkým rešpektovať limity svojho tela.
Buďte trpezlivá. Nie je nutné zväčšovať veľkosť balónika za každú cenu. Z klinických dát vieme, že pre efektívnu prevenciu pôrodného poranenia hrádze je postačujúce dosiahnuť obvod balónika 25 cm (cca 10 stlačení). Tento obvod odporúčame neprekračovať, aby nedošlo k poraneniu.
Pri dodržiavaní všetkých bezpečnostných pokynov k používaniu zahŕňajúcich dôkladné očistenie pred prvým použitím a pravidelnú dezinfekciu, vznik infekcie nehrozí.
Záručná doba na Aniball je štandardne 24 mesiacov. Pri dodržaní všetkých podmienok pre používanie a skladovanie výrobku sú vlastnosti silikónu nemenné po dobu minimálne 5 rokov. Je však nutné podotknúť, že častým používaním môže dôjsť k zvýšenému opotrebovaniu a tým aj skráteniu jeho životnosti.
Preto rozhodne neodporúčame cvičenie s už používaným balónikom (používaným inou osobou) a ponúkame možnosť zakúpiť náhradný silikónový balónik samostatne za výrazne nižšiu cenu. Na kvalitu silikónu má vplyv aj používanie olejov – preto je nutné pri cvičení použiť lubrikanty založené na vodnej báze, ktoré oleje neobsahujú.
Aniball je kompletne európsky výrobok. Silikónový balónik je český výrobok, materiál balónikov je od nemeckého výrobcu, ide o silikónový materiál najvyššej kvality schválený pre použitie v zdravotníctve. Všetky ostatné diely sú vyrábané v EÚ. Ku kompletizácii a kontrole výrobku dochádza v Česku.
Zvýšená opatrnosť a cvičenie po konzultácii s lekárom je potrebné pri výskyte varixov v pošve a na vonkajších genitáliách, v prípade nízko položenej placenty (zistíte u vášho gynekológa), pri zníženej citlivosti pošvy a vonkajšieho genitálu (neurologické ochorenia, užívanie liekov proti bolesti), po preliečenom zápale pošvy (krátko pretrváva krehkosť pošvy), po operáciách pošvy (jazvy nemusia dovoliť dostatočnú pružnosť pošvy), pri lichen sclerosus et atrophicus vonkajšieho genitálu (chronické kožné ochorenie).
Akýkoľvek problém, na ktorý pri cvičení narazíte, konzultujte so svojou pôrodnou asistentkou alebo lekárom.
Kontraindikácie: Aniball nepoužívajte pri rizikovom tehotenstve, hroziacom predčasnom pôrode, akomkoľvek vaginálnom krvácaní, ak je plánovaný pôrod cisárskym rezom, pri výskyte bradavíc alebo inej infekčnej patológie v pošve alebo v oblasti pošvového vchodu, zápalu pošvy, prolapse maternice, genitálnom herpese, poranení pošvy, prekancerozách a iných patológiách krčka maternice.
Akýkoľvek problém, na ktorý pri cvičení narazíte, konzultujte so svojou pôrodnou asistentkou alebo lekárom.
Pokiaľ vám lekár diagnostikoval rizikové tehotenstvo (skrátený krčok maternice, bábätko je veľmi nízko, atď.), určite najskôr odporúčame konzultáciu s vašim lekárom. Veľmi veľa lekárov a pôrodných asistentiek Aniball pozná a bude vám vedieť poradiť.
V tomto prípade nie je žiadne obmedzenie v súvislosti s cvičením. Streptokok žene nespôsobuje žiadne problémy, môže byť nebezpečný iba pre dieťa. Z toho dôvodu sa v priebehu pôrodu podávajú preventívne antibiotiká, ale v tehotenstve nie je prítomnosť Streptokoka kontraindikáciou cvičenia.
Iná vec je u kvasiniek. Ak je kvasinková infekcia v akútnom štádiu a žena má výtok a preliečuje mykózu globulami, odporúčame sa cvičením počkať. Ak je vulva začervenaná, žena má pocity svrbenia, pálenia, pošvová stena je aj veľmi krehká, dochádza k prasklinkám a krvácaniu. V tomto prípade je určite vhodné cvičenie po dobu zavádzania globúl prerušiť.
Vo fáze liečenia kvasinkovej infekcie cvičenie určite neodporúčame. Steny pošvy sú krehké, sliznice pri východe začervenané, boľavé a často praskajú. V akútnych stavoch sa neodporúča ani masáž hrádze.
Pokiaľ ide o kŕčové žily na rodidlách, je ideálne ak sa pri pôrode nič nezraní a nestrihá. Ak nemáte kontraindikáciu pre vaginálny pôrod (teda ak nič vaginálnemu pôrodu nebráni) a hlavička môže prejsť aj cez rodidlá s kŕčovými žilami, potom cvičiť s balónikom môžete. Samozrejme, vždy je nutné posúdiť váš konkrétny stav. Rozhodne odporúčame opatrnejší prístup a dostatok lubrikantu, balónik dobre pridržiavať a vypudzovať čo najpomalšie.
Áno, vďaka používaniu Aniballu je možné mať prirodzený pôrod po predošlom cisárskom reze. Ak ste zdravá a nie sú tu iné prekážky pre prirodzený pôrod, je možné cvičiť s Aniballom.
Pri cvičení môže dôjsť k malému úniku moču v dôsledku tlaku balónika na plný močový mechúr. Jedná sa o minimálne množstvo, ktoré nebráni v ďalšom cvičení s Aniballom. Po ukončení cvičenia by už žiadny moč odkvapkávať nemal.
Cvičením po pôrode dochádza k regenerácii svalstva v panvovej oblasti a tým aj k obmedzeniu únikov moču bezprostredne po pôrode aj pár mesiacov po ňom, rovnako aj k obmedzeniu možnosti vzniku inkontinencie v neskoršom období.
Záleží predovšetkým na tom, aké boli predchádzajúce dva pôrody. Aniball má ženu naučiť, ako sa vedome uvoľniť pomocou správneho dychu, pomáha k nájdeniu najvhodnejšej pôrodnej polohy, zoznamuje s pocitom tlaku, ktorý pri pôrode vyvoláva nutkanie na vypudzovanie a podporuje tak intuitívne správanie, ktoré je pre pôrod bez poranenia veľmi dôležité. Či už tzv. viete, ako na to, posúdite najlepšie sama.
Každopádne je ale skvelé používať Aniball po šestonedelí, v rámci rehabilitácie panvového dna a prevencie inkontinencie či ďalších dysfunkcií, ktoré sa po viac tehotenstvách a pôrodoch môžu objaviť.
Nenatrhnem sa automaticky znova? Nie je automatické, že sa pri druhom pôrode natrhnete, nemusí to tak vôbec byť. Miesto, ktoré sa pri pôrode natrhlo, sa hojí iným typom tkaniva, je pevnejšie, ale tiež už menej flexibilné a elastické. Pre prácu s jazvou a zlepšenie kvality traumatizovaného tkaniva je práve používanie Aniballu veľmi prospešné a odborníkmi odporúčané. Máme krásne skúsenosti od žien aj po viacerých pôrodoch, ktoré až pri 3. pôrode používali Aniball a „konečne“ neboli poranené alebo nastrihnuté.
Odporúčame postupovať presne podľa nášho manuálu, citlivo a s rešpektom k vlastnému telu, balónik príliš nenafukovať, ale skúšať sa vďaka Aniballu vedome uvoľniť a tzv. ho predýchavať von, skúšať si najefektívnejšiu polohu pre vypudzovanie, čo je najlepší spôsob pre prevenciu pôrodného poranenia.
Rehabilitovať panvové dno s Aniballom môžete začať najskôr po skončení šestonedelia a úplnom zahojení pôrodného poranenia (ak k nejakému prišlo).
Pôrod je jedinečný a komplexný, kedy je naše telo je vďaka hormonálnemu nastaveniu navyše podporené kontrakciami. Dychom sa ale od nácviku s Aniballom nelíši.
Aniball zoznamuje ženu s pocitom tlaku, ktorý pri pôrode vyvoláva hlavička bábätka v pôrodných cestách a pôsobí tak nutkanie na tlačenie. Žena by na tento tlak mala reagovať kľudným hlbokým dychom, ktorý umožňuje uvoľnenie panvového dna, čo je pre hladký priechod bábätka zásadné.
Pri hlbokom brušnom dýchaní sa s nádychom uvoľňuje bránica a rovnako tak aj panvové dno. Balónik umiestnený v pošve má tendenciu vykĺznuť. Naopak, s výdychom sa panvové dno stiahne (aktivuje). Týmto spôsobom sa postupne učíte, spolu s intuitívne zvolenou pôrodnou polohou, balónik (pri pôrode bábätko) s nádychom tzv. pustiť – predýchať – na svet bez násilného tlačenia, zadržiavania dychu, stiahnutia bruška a zvieračov, ktoré je odborne nazývané „riadené tlačenie“. Riadené tlačenie je absolútne nevhodné, pretože často vedie k veľkým poraneniam a ohrozuje bábätko nedostatkom kyslíka.