Táto sekcia momentálne neobsahuje žiadny obsah. Pridajte obsah do tejto sekcie pomocou bočného panela.

Add your deal, information or promotional text

Príprava na pôrod

  • 3 min prečítané

Pôrod patrí medzi najdôležitejšie okamihy v živote ženy. Je to jedinečný a neopakovateľný zážitok, ktorý môže byť často veľmi náročný a prinášať bolesť. Avšak, nemusí to tak byť vždy.

Ženské telo je prirodzene stavané na pôrod, „vie to“. Veľmi dôležitá je pri pôrode dôvera k tým, ktorí nám s ním pomôžu, a hlavne naša vlastná sebadôvera.

Ako sa pripraviť na pôrod
To, aký bude priebeh pôrodu, závisí nielen na pôrodníckom personáli, ale hlavne na nás. Hoci si to ženy často neuvedomujú, môžu urobiť veľa pre to, aby bolo narodenie dieťaťa nielen významným a jedinečným, ale aj krásnym zážitkom. Fyzická príprava, pozitívny prístup a uvedomenie si toho, čomu bude treba pri pôrode čeliť, je ideálnou kombináciou na uľahčenie pôrodu.

Účinná predpôrodná príprava môže mať veľký vplyv na jeho výsledok. Jednak zvyšuje pravdepodobnosť normálneho pôrodu, ale tiež zlepšuje psychiku rodičky. Je dôležité dozvedieť sa o pôrode čo najviac a veriť, že všetko dobre dopadne.

Každá žena si môže zvoliť rôzne spôsoby prípravy, napríklad tehotenskú jogu alebo techniky hypnopôrodu. Všeobecne sa však neodporúča začínať v tehotenstve s niečím úplne novým. Takže ak ste nikdy necvičili jogu, je otázne, či práve tehotenská joga bude pre vás a vaše telo tou správnou voľbou. Ideálne je pokračovať v tom, na čo je vaše telo zvyknuté, len s upravenou intenzitou alebo formou. To, ako ste na pôrod pripravené, má rozhodujúci vplyv na jeho priebeh. Ženy, ktoré sa v rámci prípravy naučili pracovať s panvovým dnom a spoznali svoje telo, sa pôrodu potom už toľko neobávajú. Sebadôvera pri pôrode je veľmi dôležitá.

Praktická príprava na pôrod
Medzi metódy prípravy na pôrod patrí napríklad správne vykonávaná masáž hrádze alebo používanie vhodných pomôcok. Odporúčame Aniball – zdravotnícky prostriedok, ktorý funguje na jednoduchom princípe ručného nafukovania silikónového balónika pumpičkou. Umožňuje žene pochopiť svoje telo, vyskúšať si pôrodné polohy, uvoľniť pomocou dýchania svaly panvového dna a tým sa lepšie pripraviť na pôrod.

Aniball pomáha nielen pri príprave pôrodných ciest, ale aj psychicky – žena sa pri pôrode nezľakne pocitov, ktoré už dôverne pozná. Samotná vypudzovacia fáza je potom ľahšia, minimalizuje sa riziko natrhnutia alebo nástrihu hrádze, čo je dôležité pre pohodlie ženy bezprostredne po pôrode aj v neskoršom živote. Navyše, zoznam potenciálnych problémov, s ktorými sa môžu ženy po epiziotómii stretnúť, je veľmi dlhý. Častými následkami sú bolesť, nepohodlie, infekcie, zápaly a podobne. Tento postup môže tiež spôsobiť trvalé oslabenie svalov panvového dna, čo často vedie k inkontinencii a môže ovplyvniť aj oneskorenú schopnosť sexuálnej aktivity. Jazva po nástrihu je jazvou nielen na tele, ale aj na duši.

Predpôrodné kurzy?
Dlhodobá príprava tehotnej ženy na pôrod zahŕňa aj návštevu predpôrodných kurzov. Maminka by na nich mala získať všetky základné informácie o pôrode (ako spoznať začiatok pôrodu, kedy ísť do pôrodnice, príjem v pôrodnici, priebeh pôrodu, pobyt v pôrodnici, ošetrenie bábätka a základná starostlivosť o neho, zoznam vecí do pôrodnice a podobne). Kurzy sa však môžu veľmi líšiť, preto dobre vyberajte. Veľmi dôležité sú skúsenosti lektorky a jej nadšenie pre tému. Možno si poviete, že teórie netreba veľa, žena predsa vie rodiť a keď sú nablízku odborníci, ktorí vytvoria vhodné podmienky, nie je čo riešiť. Ale v pôrodniciach to tak niekedy nie je. Personál sa v pôrodnici často strieda, niekedy dokonca aj počas samotného pôrodu. Veľa vecí sa prispôsobuje tomu, kto práve slúži a aké má skúsenosti. Potom sú tu aj mnohé prevádzkové okolnosti. Ideálne prostredie to nie je, hoci spĺňa bezpečnostné normy pre život matky aj dieťaťa. Pôrod je veľmi intímny okamih, ktorý si vyžaduje intímne prostredie. Tlmené svetlá, osoby, ktorým dôverujete, pokoj.

Kvalitná predpôrodná príprava by teda mala obsahovať všetky potrebné informácie o priebehu pôrodu, ale aj mnoho ďalšieho. Napríklad zoznam praktických vecí a pomôcok k pôrodu, prípravu partnera, informácie o možnostiach úľavových techník pri pôrode (masáže, voda, aromaterapia a podobne), vaše možnosti a tiež porovnanie možností v jednotlivých pôrodniciach, dôležitosť bondingu, výhody prítomnosti sprievodu pri pôrode – či už partnera, duly alebo skúsených pôrodných asistentiek.

Odporúčame tiež návštevu vybranej pôrodnice a pôrodných sál. Tehotná žena by mala mať predstavu, v akom prostredí bude rodiť, a k tomuto prostrediu a personálu mať dôveru. Dôkladná predpôrodná príprava mobilizuje vlastnú silu a intuíciu budúcej mamičky.

Search