Táto sekcia momentálne neobsahuje žiadny obsah. Pridajte obsah do tejto sekcie pomocou bočného panela.

Add your deal, information or promotional text

Ženské telo po pôrode

  • 3 min prečítané

 

Pôrod je zázračný proces, pri ktorom na svet prichádza nový človek. Čo sa však stane s telom ženy po pôrode? Ktoré zmeny sú nevratné a čo sa čoskoro vráti do pôvodného stavu?

Za ako dlho sa zmenší maternica?

Pred pôrodom je maternica približne 15-krát väčšia ako pred otehotnením, jej hmotnosť vzrastie na jeden kilogram. Kontrakcie v tretej fáze pôrodu spôsobia, že sa placenta oddelí od steny maternice a dôjde k jej vypudeniu. Pri následnom zmenšovaní sa sťahujú vlákna a svalové bunky sa zmenšujú. Zavinovanie maternice je cítiť ako slabšie kontrakcie, pri vylučovaní oxytocínu počas dojčenia sa ich intenzita zvyšuje a môžu byť bolestivejšie. Spolu so sťahovaním maternice dochádza k sťahovaniu ciev, ktoré vyživovali placentu.

Po pôrode sa v maternici nachádzajú krvné zrazeniny, ktoré odchádzajú vo forme tzv. očistkov. Prvé dni sú jasne červené s väčším množstvom krvi, neskôr odchádzajú hnedé s vyšším podielom tkanivového sekrétu a na konci druhého týždňa žltnú, nakoniec získajú charakter hlienu. Tento proces zvyčajne trvá 4–5 týždňov, nie je však nezvyčajné, že celé šestonedelie.

Pošva po pôrode

Pošva je veľmi pružný orgán. Do pôvodného stavu sa vráti približne za 3 týždne po pôrode, zostáva však menej pružná, jej povrch je vyhladenejší a steny pošvy sú mierne znížené. Počas niekoľkých dní po pôrode získa pošva svoj svalový tonus a začne sa zmenšovať.

Kedy začať so sexuálnym životom?

Rýchlosť zahojenia hrádze závisí od veľkosti jej poranenia. V prípade malých trhlín, ktoré nevyžadovali šitie, dôjde k zhojeniu rýchlo. Veľké zranenia sa však hoja dlhšie a je potrebné im dopriať čas, preto s pohlavným stykom radšej počkajte až do odporúčania lekára. V každom prípade s pohlavným životom nezačínajte, kým necítite žiadnu bolesť. A začnite pozvoľna.

Počas prvých sexuálnych skúseností po pôrode môžete zistiť, že lubrikácia pošvy je nižšia, ako ste boli zvyknuté počas tehotenstva. Je to spôsobené nižšou hladinou estrogénu. Ak dojčíte, vaginálna sliznica môže byť suchšia počas celého obdobia dojčenia, pretože pri dojčení je celkovo nižšia hladina estrogénu. Nebojte sa používať lubrikanty. Ak ste plne zahojená, je to bezpečné.

Prečo cvičiť po pôrode?

Telo ženy prechádza počas tehotenstva a pôrodu mnohými zmenami. Nie vždy si však dokáže samo pomôcť. Následkom môže byť oslabené svalstvo panvového dna, zlé držanie tela, bolesti a inkontinencia po pôrode. Správnym cvičením sa našťastie môžete dostať opäť do formy už po niekoľkých týždňoch.

Ženy, ktoré po pôrode necvičia, sa vystavujú riziku oslabenia predtým spevnených svalov vrátane svalov panvového dna. To môže viesť k stresovej inkontinencii. Pre mnohé ženy trpiace únikom moču sa potom aj obyčajné kýchnutie, smiech alebo zdvihnutie dieťaťa stáva nočnou morou. Cvičenie po pôrode je vhodné aj pre ženy, ktoré podstúpili nástrih hrádze. Pri tomto zákroku dochádza k prerušeným svalom panvového dna, a preto je potrebné začať so cvičením čo najskôr.

Popôrodné cvičenie

Aby ste sa vyhli všetkým zdravotným komplikáciám, odporúča sa cvičiť pravidelne aspoň 10 – 15 minút denne. V prvých týždňoch však odporúčame nepreháňať to. So cvičením môžete začať najskôr šesť týždňov po pôrode a určite až po zahojení všetkých pôrodných poranení. Cviky by mali byť zamerané najmä na svaly panvového dna, ktoré sú tehotenstvom a pôrodom najviac oslabené. Môžete využiť špeciálne zdravotnícke prostriedky ako Aniball alebo Aniball Inco, ktoré sú prispôsobené na tento účel. Ak vás trápi inkontinencia po pôrode, nezúfajte. Pravidelným cvičením sa jej môžete úplne zbaviť alebo ju aspoň minimalizovať. Odporúčame preštudovať si presné pokyny pre popôrodné cvičenie.

Search