Táto sekcia momentálne neobsahuje žiadny obsah. Pridajte obsah do tejto sekcie pomocou bočného panela.

Add your deal, information or promotional text

Prirodzený pôrod

  • 3 min prečítané

Koncepcia prirodzeného pôrodu je výsledkom kritiky modelu lekársky vedeného pôrodu. Termín „prirodzený pôrod“ spopularizoval v osemdesiatych rokoch minulého storočia britský pôrodník francúzskeho pôvodu Michel Odent svojou knihou Znovuzrodený pôrod. Knihu napísal po svojich niekoľkoročných skúsenostiach s pôrodmi vedenými odlišným spôsobom ako bežný lekársky prístup.

Základný princíp tejto filozofie vychádza zo schopnosti matky porodiť svoje dieťa sama, bez potreby direktívneho vedenia a medikácie. Prirodzený pôrod je pôrod, ktorý sa začína a prebieha spontánne bez vonkajších zásahov. Žena podľa svojich inštinktov sama určuje jeho priebeh. Zdravotnícky personál sa snaží žene pomôcť, uľahčiť pôrod, podporiť ju a povzbudiť. Nie je tu na to, aby jej diktoval, čo má robiť, ako sa má položiť, kedy má tlačiť, že má byť ticho a podobne. Personál sa pri prirodzenom pôrode snaží zasahovať minimálne a nerušiť intímne prostredie pôrodu, rešpektuje intuitívne správanie rodičky. Vyhovuje prianiam a požiadavkám rodičky, čo podporuje pozitívne emócie a prispieva k pôrodu bez stresu a strachu. Personál sa vyhýba analgézii a anestézii, aby nenarušil prirodzenú hormonálnu rovnováhu.

Výskum ukázal, že ak je žena zdravá, pôrod pravdepodobne prebehne normálne a bez komplikácií. Jediné, čo je počas pôrodu skutočne nevyhnutné, je dôkladné pozorovanie, aby bolo možné odhaliť prípadnú komplikáciu a včas zasiahnuť. Skúsená pôrodná asistentka alebo lekár dokážu pozorovaním zistiť, či je matka aj dieťa v poriadku, alebo či je potrebné dôkladnejšie sledovanie alebo liečba. Faktom je, že hoci je pôrod prirodzený proces, môžu sa vyskytnúť komplikácie, a vtedy sa odborník – lekár alebo pôrodná asistentka – stávajú pre ženu nevyhnutnými.

Pri prirodzenom pôrode:

  • je rodičke umožnený voľný pohyb počas prvej aj druhej doby pôrodnej
  • žena si sama vyberá polohu počas vypudzovacej fázy pôrodu
  • aktívne rodičke pomáha jej partner
  • sa neuskutočňuje holenie rodidiel ani klystír
  • sa nástrih hrádze (epiziotómia) nerobí rutinne
  • sa nepoužívajú prostriedky na urýchlenie pôrodu
  • sa nepoužívajú tzv. bezbolestné metódy (epidurálna analgézia)
  • v prípade zvýšenej vnímanej bolesti sa namiesto liekov používajú prírodné metódy tíšenia bolesti (masáže, sprcha, zmena polohy)
  • dieťa je ihneď po pôrode vložené do náručia matky na zabezpečenie dôležitého prvého kontaktu
  • po nevyhnutnom ošetrení dieťaťa po pôrode je dieťa už trvalo ponechané pri matke

Pre koho je prirodzený pôrod vhodný? Prirodzený pôrod si volia ženy zvyknuté na aktívny prístup k starostlivosti o svoje zdravie, ktoré odmietajú rolu odovzdaných pacientok. Veria, že prirodzené pôrodné mechanizmy vrátane bolesti majú zmysel, cítia sa za pôrod zodpovedné a chcú ho naplno prežiť. Často v ňom vidia aj výnimočnú duchovnú príležitosť.

Žena, ktorá uvažuje o prirodzenom pôrode, by mala vedieť, že prirodzené pôrody nie sú určené pre všetky ženy a že ich možno odporučiť len ženám, ktoré:

  • spĺňajú základnú podmienku, že u nich prebehlo normálne tehotenstvo, ktoré naznačuje normálny pôrod
  • majú záujem aktívne sa podieľať na priebehu pôrodu
  • chcú samy zvládnuť a regulovať svoj pôrod
  • majú intuitívnu istotu, že pôrod zvládnu
  • odmietajú pôrod pod direktívnym lekárskym vedením
  • znášajú dobre bolesť
  • nevyžadujú analgetiká ani urýchľovače pôrodu

Prirodzený pôrod si volia ženy zvyknuté na aktívny prístup k starostlivosti o svoje zdravie, ktoré odmietajú rolu odovzdaných pacientok. Veria, že prirodzené pôrodné mechanizmy vrátane bolesti majú zmysel, cítia sa za pôrod zodpovedné a chcú ho naplno prežiť. Často v ňom vidia aj výnimočnú duchovnú príležitosť.

Žena, ktorá uvažuje o prirodzenom pôrode, by mala vedieť, že prirodzené pôrody nie sú určené pre všetky ženy a že ich možno odporučiť len ženám, ktoré sú celkovo zdravé a u ktorých ani u ich detí nie sú predpokladané žiadne pôrodné komplikácie. Tiež musia prejsť dôkladnou predpôrodnou prípravou a prirodzený pôrod musí byť výsledkom ich dobrovoľnej a informovanej voľby.

A pre koho prirodzený pôrod nie je vhodný? Nie je vhodný pre ženy, ktoré sú pasívne, úzkostlivé, nesamostatné alebo psychicky labilné, presvedčené, že pôrod samy nezvládnu. Pre tie, ktoré viac veria inštitúciám a autoritám ako sebe samým.

Výhody klasického pôrodníctva sú nepopierateľné v prípade, že počas tehotenstva alebo pôrodu dôjde ku komplikáciám. V takých prípadoch lekári zachraňujú životy. Skúsenú lekársku pomoc potrebujú aj predčasne narodené deti alebo ženy s vážnou zdravotnou komplikáciou.

Moderná medicína má však svoje úskalia. Lekári s vidinou čo najrýchlejšieho pôrodu zabúdajú, že spontánne rodiaca žena potrebuje hlavne pokojné plynutie času a láskavé zaobchádzanie.

Search