Prvé dni tréningu s Aniballom môžu byť náročnejšie, a ak na seba kladiete prehnané nároky, platí to dvojnásobne. Aby bol váš začiatok s balónikom príjemný a čo najjednoduchší, zhrnuli sme 5 overených rád, ktoré na začiatku pomôžu, a 5 najčastejších chýb, ktorých sa ženy počas cvičenia dopúšťajú.
5 krokov, ktoré vám uľahčia cvičenie:
- Pred každým tréningom skontrolujte, či je balónik neporušený. Nájdite si intímne prostredie, kde sa cítite dobre, zvoľte si pohodlnú polohu a skúste sa postupne uvoľniť – napríklad pomocou relaxačnej hudby, vonnej sviečky alebo partnera.
- Sústreďte sa na hlboký pokojný nádych až dole do brucha a plynulý výdych. Pri nádychu sa telo prirodzene uvoľní a balónik pôjde ľahšie zaviesť. Môžete tiež použiť lubrikant na vodnej báze.
- Po zavedení balónika po prvú okrúhlu časť do pošvy začnite ho pomaly nafukovať. Mali by ste cítiť len mierne napnutie, nie bolesť. Na druhej strane – balónik by nemal voľne vykĺznuť.
- Nájdite si svoje optimum a cca 10-krát sa plne a hlboko nadýchnite a vydýchnite. Relaxujte – uvoľnite brucho aj zvierače, hlavu majte v pohodlnej polohe. Skúste na nič nemyslieť a len sledujte, čo balónik robí – pri nádychu sa pohybuje von, pri výdychu sa vracia späť. Spočiatku sú to len nepatrné pohyby, ale vďaka nim pochopíte, ako môžete pomocou dychu uvoľniť panvové dno a uľahčiť bábätku cestu na svet.
- V druhej fáze cvičenia sa snažte balónik „predýchať“ smerom von – ako pri pôrode bábätko. S hlbokým nádychom ho posúvajte smerom von, s výdychom ho len pridržiavajte v dosiahnutej polohe. Ďalší nádych = ďalšie posúvanie balónika von. Ale pozor, nikdy netlačte.
5 najčastejších chýb, ktoré vás môžu brzdiť:
Nesúrte sa. Ak začnete cvičiť pred 37. týždňom tehotenstva, môže vám to paradoxne ísť oveľa ťažšie. Cvičenie nie je pretekom – pôrodné cesty ešte nie sú adekvátne pripravené a vystavujete sa riziku poranenia.
Nenaháňajte sa za centimetrami. Čím viac balónik nafúknete, tým pripravenejšie budete? Neverte tomu – veľkosť balónika nehrá rolu a platí, že kvalita víťazí nad kvantitou. Pár kľudných, sústredených cvičení s menším obvodom balónika vám pri pôrode prinesie väčší úžitok než každodenné nafukovanie za cenu stresu, nepohodlia alebo bolesti.
Netlačte na seba. Dnes sa na cvičenie necítite? Nestíhate alebo jednoducho nemáte svoj deň? To je v poriadku – nenúťte sa a cvičenie pokojne vynechajte. Nemusíte cvičiť každý deň, nejde o výkon.
Neignorujte svoje telo. Nikdy by ste sa nemali premáhať a cvičiť cez bolesť. Ak dôjde k poraneniu, hoci len malému, dajte si od cvičenia pauzu minimálne na 4 dni. Trpíte kvasinkovým zápalom? Potom na cvičenie zabudnite, kým sa nevyliečite – hrozí riziko bolesti a poranenia.
Nesrovnávajte sa s ostatnými. Aniball vás učí lepšie vnímať a rešpektovať vlastné telo. Ste jedinečná, sústreďte sa len na seba a možnosti svojho tela.
Náš tip na záver: Urobte si z tréningu s Aniballom príjemný rituál, kedy venujete čas len sebe a svojmu telu, a postupne sa učte vnímať jeho potreby a limity. Nezabúdajte sa odmeniť, pozitívna motivácia je predpokladom úspechu.