Táto sekcia momentálne neobsahuje žiadny obsah. Pridajte obsah do tejto sekcie pomocou bočného panela.

Add your deal, information or promotional text

Netlačiť, ale predýchať – zistite, ako dokáže dych ovplyvniť pôrod

  • 3 min prečítané

Prečo je dýchanie počas cvičenia s Aniballom také dôležité?

Aniball je proprioceptívna pomôcka – to znamená, že nás učí lepšie vnímať vlastné telo. Jeho zásadný prínos spočíva v tom, že nám pomáha pochopiť, ako sa uvoľniť pomocou dýchania. Ak počas cvičenia striedame voľný, pokojný a hlboký nádych až do brucha s pomalým plynulým výdychom, osvojíme si základný princíp, ktorý môže výrazne uľahčiť prirodzený príchod bábätka na svet.

Ako je to s dýchaním pri pôrode?

Svaly panvového dna pracujú v kontexte s dýchaním. Pri nádychu sa uvoľňujú, pri výdychu sťahujú. Podvedome máme zafixované, že pri výdychu by sme mali tlačiť – lenže v tom prípade bojujeme proti vlastnému telu, ktoré je v tej chvíli stiahnuté. Ideme „proti sile“ a práve toto násilné tlačenie je často príčinou zranení pri pôrode.

Ak svaly panvového dna spontánne uvoľníme hlbokým a neprerušovaným dýchaním, môžeme bábätko tzv. „predýchať“ na svet – v súlade s prirodzenými procesmi vlastného tela. Urputné „riadené“ tlačenie, pri ktorom nás nútia zadržať dych, vtiahnuť pupok a stiahnuť zvierače, zvyšuje riziko pôrodných zranení a ohrozuje bábätko nedostatkom kyslíka.

Dá sa to naučiť?

Dýchanie aj cielené uvoľňovanie svalov panvového dna možno pred pôrodom natrénovať s Aniballom. Balónik nám pomáha uvedomiť si, že uvoľnenie panvového dna prirodzene prichádza s nádychom. Funguje to jednoducho – pri nádychu má balónik tendenciu vychádzať z tela von, zatiaľ čo pri výdychu sa pohybuje smerom dovnútra.

Čo robiť, keď sa nedarí balónik zaviesť?

Nezúfajte – je to jeden z najbežnejších problémov, ktorý ženy na začiatku cvičenia s Aniballom trápi.

Čo najviac pomáha?

  • Spomaliť, dopriať si pokoj a neponáhľať sa,
  • Navodiť si pri cvičení príjemnú relaxačnú atmosféru,
  • A hlavne počas zavádzania balónika nikdy nezabudnúť dýchať.

Vnímajte svoje telo ako celok a naučte sa dýchaním postupne mobilizovať jeho jednotlivé časti. Akonáhle zadržíte dych, stiahne sa celé vaše telo – vrátane svalov panvového dna – a balónik sa zavádza oveľa ťažšie.

Prečo sa to deje?

Panvové dno a bránica pracujú spoločne, sú súčasťou celého reťazca svalov (odborne nazývaného hlboký stabilizačný systém). Predstavte si ich ako pumpu – fungujú koordinovane, ako siamské dvojčatá. Pri nádychu sa bránica uvoľní, aby ustúpila zväčšenému objemu pľúc. To isté urobí aj panvové dno – uvoľní sa a klesá nižšie. Pri výdychu sa bránica naopak stiahne a panvové dno sa, samozrejme, stiahne tiež.

Je to samovoľný fyziologický proces, ktorý sa deje bez nášho pričinenia. Môžeme ho však využiť vo svoj prospech – pri nádychu dokonale uvoľniť celé telo a bez problémov zaviesť balónik. Správne dýchanie nie je veda a nie je potrebné nad ním zložito premýšľať. Vypnite hlavu, dych vás povedie.

Ako začať?

Vyskúšajte sa 10-krát pokojne, zhlboka a plynule nadýchnuť do brucha a vydýchnuť, uvoľnenie sa dostaví samo. Sledujte, ako sa balónik počas dýchania správa – cítite, ako sa s nádychom ľahko posúva smerom von a s výdychom o kúsok späť dovnútra?

3 situácie, na ktoré si dať pozor

  • Pri zavádzaní môže mať niekedy balónik tendenciu vykĺznuť. Pridržujte ho rukou, alebo ho skúste ľahko dofúknuť do pocitu mierneho pnutia. Zároveň však nikdy nesmie spôsobovať bolesť ani iné nepríjemné pocity. Nájdite si svoje optimum a riaďte sa intuíciou.

  • Nemerať ho, nie je to preteky. Aniball nie je dilatačná pomôcka, nejde o „roztiahnutie“ pošvy a zväčšovanie obvodu balónika. Predpísaných 25 cm by malo byť limitom, ktorý nikdy neprekročíme. K maximálnemu rozvoľneniu tkanív dochádza jednorazovo až pri pôrode vďaka špeciálnemu koktailu hormónov a kontrakciám – dovtedy naše telo nie je pripravené na veľký obvod a je preto riskantné zbytočne napínať hrádzu a prekonávať bolesť.

  • Balónik nemusíte hneď skúšať vypudiť. Počas prvých dní cvičenia je na mieste opatrnosť a umiernenosť. Po tréningu balónik s pokojom vypustite a vytiahnite. Buďte k sebe láskavá a postupne, krok za krokom, sa pri cvičení naučte balónik „predýchať“ na svet bez tlačenia a bolesti.

Search