Pôrod je automatický, prirodzený proces. Naše telo v príhodný okamih jednoducho začne rodiť a vie, ako na to. Vo väčšine prípadov mu nikto nemusí pomáhať, nikto nemusí žene radiť. Je to ako s trávením alebo dýchaním, nemôžeme ich popohnat, nemôžeme im aktívne pomôcť. Čo však môžeme urobiť, a dnes veľmi často aj robíme, je to, že svoj pôrod kvôli veľkému strachu a stresu, ktorý prežívame, spomaľujeme, brzdíme. Dokonca ho vieme v ktoromkoľvek okamihu zastaviť. Kedy? Vždy, keď sa necítime dobre. Ľudské zrodenie je veľmi intimným procesom, pri ktorom sa žena musí cítiť dobre a bezpečne.
Keď sa žena necíti dobre, hanbí sa alebo je vystrašená, jej telo spustí stresovú reakciu, ktorá nás už od pradávna pripravuje na útek alebo útok. Preto sa krvou a kyslíkom zásobujú najmä tie časti tela, ktoré človek potrebuje na to, aby sa z nepríjemnej situácie vymanil. D maternica je v tomto prípade nepotrebná, a tak sa odkrvuje. A vtedy začnú kontrakcie bolieť. Aj celé telo je stiahnuté a pôrodné cesty, ktoré sú v bežnej situácii mäkké a uvoľnené, stuhnú.
Bezbolestný pôrod rozhodne nie je len pre vyvolené. Je otázkou dobrej prípravy, a to hlavne tej psychickej. Bolesť kdekoľvek na tele totiž vždy bola, je a bude prejavom stresu, ktorý prežívame. A to je veľmi dobrá správa, pretože so stresom sa dá pracovať.
Čo môžete robiť vy? Najlepšie bude, keď zostanete v kľude. Dobrá príprava sa vám v každom prípade vyplatí. Najviac sa bojíme toho, čo nepoznáme. Pôrod je v živote dnešných žien výnimočnou udalosťou, skúsenosťou, ktorá sa opakuje raz, dvakrát za život. Nebojte sa byť v tehotenstve aktívna a pri pôrode naopak „nerobiť nič“. Zisťujte si informácie, buďte zvedavá, na všetko sa pýtajte. Ideálne je dostať sa do stavu, kedy v okamihu, ako začne váš pôrod a vy pocítite prvé kontrakcie, budete kľudná a uvoľnená. Pretože budete presne vedieť, čo vás čaká, kam pôjdete, kto tam bude a čo sa tam bude diať. A pri samotnom pôrode robte to, čo vám bude príjemné a milé. Nebojte sa povedať si o čokoľvek, čo vám urobí dobre, prípadne odmietnuť všetko alebo všetkých, čo vám dobre neurobia.
A bolesť? Nesústredte sa na ňu, ale ani si ju nezakazujte. A keď predsa len príde, skúste vnímať, čo sa deje. Čo vám vadí, čo je nepríjemné? Čo riešite? Čo na danej situácii môžete zmeniť? Bolesť môže zase pokojne odísť, stačí sa len vrátiť ku svojmu kľudu a dôvere. A nechať telo robiť to, čo naozaj vie, a síce porodiť bábätko.
Ako si uľahčiť pôrod? Dôležitá je samotná príprava. Tou môže byť kvalitný predpôrodný kurz, pre niekoho gravid jóga alebo techniky hypnopôrodu. Veľmi účinné sú tiež rôzne druhy masáží, ktoré zvyšujú elasticitu tkaniva a zmiernia prípadné bolesti. Odporúčame tiež využiť pomôcky pre ľahší pôrod a nácvik vypudzovania novorodenca. Nielen že je s nimi cvičenie jednoduchšie, ale je tiež oveľa účinnejšie a pritom vám stačí len pár minút denne. Pomôcky pre ľahší pôrod vám pomôžu vyhnúť sa riziku nástrihu alebo natrhnutia hrádze.
Ako doplnok stravy môžete vyskúšať čaj z lístkov malín, ostružiní a jahodníka, ktorý má vplyv na činnosť hladkého svalstva a môže skrátiť dobu pôrodu. Podobné vlastnosti má údajne aj ľanové semienko, ktoré napomáha k skráteniu pôrodu (nutné rozdrviť!). Prospešné sú v období tehotenstva a pri pôrode aj minerály – horčík, draslík a sodík, ktoré sú výborné na utlmenie bolesti a predchádzajú totálnemu vyčerpaniu pri pôrode.
Prirodzené spôsoby utišovania pôrodných bolestí Prežívanie bolesti pri pôrode sa u jednotlivých rodičiek líši. Dôležitú úlohu vždy hrá postoj ženy k pôrodnému procesu a jej momentálne duševné rozpoloženie. Je vôbec možný bezbolestný pôrod? Ženy rodili po tisícročia bez epidurálnej analgézie, ale to neznamená, že sa nepokúšali uľaviť si inak. Zoznámte sa s prirodzenými spôsobmi utišovania pôrodných bolestí.
Voda – obľúbeným uvoľňujúcim prostriedkom je voda. Či už vaňa, alebo sprcha, voda znižuje bolesť na intenzite. Ak sa rozhodnete rodiť do vany, musíte mať k dispozícii pôrodný bazén, čo nie je v českých pôrodniciach bežné. K urýchleniu pôrodu dochádza ponorením do pôrodného bazéna v pravý čas, kedy voda má 37° C, a telo sa v ňom uvoľní. Pôrod do vody vás môže lákať a keď potom nastane samotný pôrod, môže sa to zmeniť. Naslúchajte svojmu telu a buďte pripravená na to, že nie všetko, čo si napíšete do pôrodného plánu a čo si prajete pred pôrodom, bude vhodné a budete chcieť realizovať.
Masáž –pomôcť môže masáž chrbta, chodidiel a miest pod kolenami. Urobiť ju môže partner alebo dula. V prípade krížových bolestí je vhodné spraviť niekoľko vecí, aby ste si uľavili. Dôležitý je výber vhodnej polohy. Vyhnite sa polohe ležiacej na chrbte, ktorá často nie je pre ženu vôbec príjemná, ale aj nevhodná pre bábätko (mimochodom ubíra bábätku až 30% miesta v pôrodných cestách). Skúste polohu na všetkých štyroch, na boku, v predklone opretá o posteľ, v podrepe, v kľaku... Skúšajte ich aj striedať. Dôležité je mať kolená široko od seba, tak otvoríte panvu a bábätko bude môcť lepšie vstúpiť do pôrodných ciest. Potom je to už spomínaná masáž. Tá sa vykonáva krúživými pohybmi v oblasti kríža. Dôležité je povedať partnerovi, ako silno má masírovať, aby to pre vás bolo príjemné. Niektorým ženám vyhovuje masáž pri kontrakcii, iným mimo nej. Aj intenzita sa môže líšiť.
Dýchanie a relaxácia– osvedčeným prostriedkom nielen proti krížovým bolestiam sú dýchacie techniky a relaxácia. Cieľom je navodiť stav čo najväčšieho uvoľnenia, pretože bolesť je spôsobená zatnutím určitej oblasti. Odporúčame skúsiť pri kontrakcii pomalý dlhý nádych a potom pomalý dlhý výdych. Čím dlhší, tým lepší. Keď sa budete sústrediť na dýchanie, nebudete vnímať bolesť. Dobre je robiť všetko, čo vám pomôže sa uvoľniť. Mnohým ženám pri pôrode pomáhajú vizualizácie. Skúste si predstaviť niečo príjemné, napríklad chladivé morské. Práve samotnú kontrakciu môžete vnímať ako vlnu, ktorá sa zdvíha, má svoj vrchol a klesá. Seba si predstavte ako delfína, ktorý preskočí cez vlny. Možno to pôsobí až rozprávkovo, ale vizualizácie môžu naozaj veľmi pomôcť.
Akupresúra – tradičná čínska metóda akupresúrnych bodov funguje aj pri pôrode. Mačkajú sa body na nohách, ktoré podporujú kontrakcie a môžu pôrod vyvolať. Takže ak ste „po termíne“, skúste najprv práve akupresúru.
Aromaterapia – pomôcť môže aj aromaterapia. Ríbezľové listy a šalvia lekárska podporujú otváranie pôrodných ciest, levanduľa a harmanček upokojujú.
Homeopatika – lieky na užitie počas pôrodu aj neskôr na podporu hojenia v období šestinedelia. Existujú aj homeopatika, ktoré pomáhajú pri úzkostiach či strachu z pôrodu, alebo aj také, ktoré sú vhodné pre partnera. Skúste sa poradiť s homeopatom alebo si naštudovať informácie na poradenstvách na internete.
Prostredie –pôrod je veľmi intimná záležitosť, preto by sa aj prostredie malo prispôsobiť. Ztlmené svetlá napomáhajú relaxácii a ponoreniu sa do seba. Pomôcť môže aj obľúbená hudba. Čím lepšie a bezpečnejšie sa budete cítiť, tým kľudnejší budete, vyplaví sa prirodzene hormón lásky a nie adrenalín, ktorý je nepriateľom pôrodu.